D-ikäisten kilpailutoiminta

D-AM-sarjassa pelataan pari ensimmäistä turnausta lohkoissa ja tämän jälkeen jatketaan pooleissa. 3vs3-turnauksia tulee syksylle 4 ja myös keväälle 4 (riippuen koronatilanteesta). Finaali ja sijoitusturnaukset pelataan 7.5. Tyttöjen D-Tiikerisarjaan ilmoittautuneille joukkueille järjestetään keväällä oma finaaliturnaus vaikka joukkueet vuoden vaihteen jälkeen kytketään D-poolijärjestelmään mukaan. D-ikäisten sarjoissa syöttötapa on vapaa, vastaanotto tapahtuu hihakosketuksella tai alakautta pallon puolustuksella.

ESLA haluaa rohkaista D-ikäisiä osallistumaan D-ikäisten 6vs6-sarjaan. Syksyllä pelataan kaksi opetuksellista harjoitusturnausta . Keväällä 6vs6 pelataan sarjamuotoisesti eri viikonloppuina kuin 3vs3-sarja. Finaali pelataan 14.5. Turnauksia tulee kaikkinensa keväällä neljä.

6vs6-toiminnassa joukkueen voi muodostaa tytöistä ja pojista, myös eri seurojen pelaajista. Syksyn opetuksellisiin tapahtumiin voi osallistua myös aloittavia yli-ikäisiä ja ilman pelipassia pelaavia - vakuutusturva pitää kuitenkin olla kunnossa. Nämä joukkueet tai lisäpelaajat ilmoitetaan suoraa turnauksen järjestäjälle ja todetaan teknisessä palaverissa.


Syksy 2021

Lisätietoja: Sarjanhoitaja Kaisu.Polso@lentopalloliitto.fi ja ESLAn kilpailuryhmä simo.saros@destia.fi

Sarjamääräykset kevät 2022


D-pojat aluesarja

D-pojat ja -tytöt aluesarja sekä D-pojat ja -tytöt tiikerisarja pelataan yhtenä kokonaisena poolisarjana keväällä 2022. Otteluohjelmat löytyvät tulospalvelusta D-tyttöjen aluesarjasta. 

Kevään päätteeksi jokaisessa sarjassa pelataan omat finaalit.

Finaalit 7. tai 8.5.
D-pojat AM
Sijat 1-6
Lohko 1Lohko 2
1.2.
4.3.
5.6.
ve1L1/1-L2/2
ve2L2/1-L1/2
sijat 5-6L1/3-L2/3
sijat 3-4ve1 h-ve 2h
sijat 1-2ve1 v-ve2v



D-pojat aluesarja

D-pojat ja -tytöt aluesarja sekä D-pojat ja -tytöt tiikerisarja pelataan yhtenä kokonaisena poolisarjana keväällä 2022. Otteluohjelmat löytyvät tulospalvelusta D-tyttöjen aluesarjasta. 

Kevään päätteeksi jokaisessa sarjassa pelataan omat finaalit.

Finaalit 7. tai 8.5.
D-pojat Tiikeri

Sijat 1-6

Lohko 1Lohko 2
1.2.
4.3.
5.6.
ve1L1/1-L2/2
ve2L2/1-L1/2
sijat 5-6L1/3-L2/3
sijat 3-4ve1 h-ve 2h




D-tytöt aluesarja

D-pojat ja -tytöt aluesarja sekä D-pojat ja -tytöt tiikerisarja pelataan yhtenä kokonaisena poolisarjana keväällä 2022. Otteluohjelmat löytyvät tulospalvelusta D-tyttöjen aluesarjasta. 

Kevään päätteeksi jokaisessa sarjassa pelataan omat finaalit.

22. tai 23.1.





Pooli 3APooli 3BPooli 3C
Pooli 3D1Pooli 3D2Pooli 3E1Pooli 3E2
AM Pooli 2A/1AM Pooli 2A/3AM Pooli 2B/4AM Pooli 2C/3AM Pooli 2C/4Tii Pooli 2B/4Tii Pooli 2B/5
AM Pooli 2A/2AM Pooli 2A/4AM Pooli 2C/2Tii Pooli 2A/4Tii Pooli 2A/3Tii Pooli 2C/2Tii Pooli 2C/1
AM Pooli 2B/1AM Pooli 2B/3Tii Pooli 2A/1Tii Pooli 2A/5Tii Pooli 2B/1Tii Pooli 2C/3Tii Pooli 2C/4
AM Pooli 2B/2AM Pooli 2C/1Tii Pooli 2A/2Tii Pooli 2B/3Tii Pooli 2B/2Tii Pooli 2D/2Tii Pooli 2D/1
Pooli 3F1Pooli 3F2Pooli 3G1Pooli 3G2Pooli 3G3
Tii Pooli 2D/3Tii Pooli 2D/4Kimmo PinkPuMa Dp3EsLe Ruut
Tii Pooli 2E/2Tii Pooli 2E/1RiU Yöveden NorpatKaVeVanLe 
Tii Pooli 2E/3Tii Pooli 2E/4BV BlackBV BluePuMa LPK
Tii Pooli 2E/5BV


12. tai 13.2.





Pooli 4APooli 4BPooli 4C
Pooli 4D1Pooli 4D2Pooli 4E1Pooli 4E2
Pooli 3A/1Pooli 3A/3Pooli 3B/4
Pooli 3C/3Pooli 3C/4Pooli 3D1/4Pooli 3D2/4
Pooli 3A/2Pooli 3A/4Pooli 3C/2
Pooli 3D1/2Pooli 3D2/2Pooli 3E1/2Pooli 3E2/2
Pooli 3B/1Pooli 3B/3Pooli 3D1/1Pooli 3D1/3Pooli 3D2/3Pooli 3E1/3Pooli 3E2/3
Pooli 3B/2Pooli 3C/1Pooli 3D2/1Pooli 3E1/1Pooli 3E2/1Pooli 3F1/1Pooli 3F2/1
Pooli 4F1Pooli 4F2Pooli 4G1Pooli 4G2Pooli 4G3
Pooli 3E1/4Pooli 3E2/4Pooli 3F1/3Pooli 3F1/4Pooli 3F2/3
Pooli 3F1/2Pooli 3F2/2Pooli 3G1/3Pooli 3G2/2Pooli 3G3/2
Pooli 3G1/1Pooli 3G2/1Pooli 3G1/4Pooli 3G2/3Pooli 3G3/3
Pooli 3G1/2Pooli 3G3/1



26. tai 27.3.





Pooli 5APooli 5BPooli 5C
Pooli 5D1Pooli 5D2Pooli 5E1Pooli 5E2
Pooli 4A/1Pooli 4A/3Pooli 4B/4
Pooli 4C/3Pooli 4C/4Pooli 4D1/4Pooli 4D2/4
Pooli 4A/2Pooli 4A/4Pooli 4C/2
Pooli 4D1/2Pooli 4D2/2Pooli 4E1/2Pooli 4E2/2
Pooli 4B/1Pooli 4B/3Pooli 4D1/1Pooli 4D1/3Pooli 4D2/3Pooli 4E1/3Pooli 4E2/3
Pooli 4B/2Pooli 4C/1Pooli 4D2/1Pooli 4E1/1Pooli 4E2/1Pooli 4F1/1Pooli 4F2/1
Pooli 5F1Pooli 5F2Pooli 5G1Pooli 5G2Pooli 5G3
Pooli 4E1/4Pooli 4E2/4Pooli 4F1/3Pooli 4F1/4Pooli 4F2/3
Pooli 4F1/2Pooli 4F2/2Pooli 4G1/3Pooli 4G2/2Pooli 4G3/2
Pooli 4G1/1Pooli 4G2/1Pooli 4G1/4Pooli 4G2/3Pooli 4G3/3
Pooli 4G2/2Pooli 4G3/1


Finaalit 7. tai 8.5.
D-tytöt AM

Sijat 1-4

Sijat 5-7
1.5.
2.6.
3.7.
4.



D-tytöt tiikerisarja

D-pojat ja -tytöt aluesarja sekä D-pojat ja -tytöt tiikerisarja pelataan yhtenä kokonaisena poolisarjana keväällä 2022. Otteluohjelmat löytyvät tulospalvelusta D-tyttöjen aluesarjasta. 

Kevään päätteeksi jokaisessa sarjassa pelataan omat finaalit.

Finaalit 7. tai 8.5.






D-tytöt Tiikeri






Sijat 1-6

Sijat 7-12

Sijat 13-18

Sijat 19-22

Sijat 23-26


Lohko 1Lohko 2Lohko 1Lohko 2Lohko 1Lohko 219.23.
1.2.7.8.13.14.20.24.
4.3.10.9.16.15.21.25.
5.6.11.12.17.18.22.26.
ve1L1/1-L2/2ve1L1/1-L2/2ve1L1/1-L2/2


ve2L2/1-L1/2ve2L2/1-L1/2ve2L2/1-L1/2


sijat 5-6L1/3-L2/3sijat 11-12L1/3-L2/3sijat 17-18L1/3-L2/3


sijat 3-4ve1 h-ve 2hsijat 9-10ve1 h-ve 2hsijat 15-16ve1 h-ve 2h


sijat 1-2ve1 v-ve2vsijat 7-8ve1 v-ve2vsijat 13-14ve1 v-ve2v



D-6vs6


29. tai 30.1.

Lohko 1Lohko 2Lohko 3
PuMa SmashVilepa Super-DPuMa Storm
ViLePaPuMa ToraEsLe - Diggers
PuMa CtKausalaRaju E1
BV




19. tai 20.2.

Pooli 1APooli 1BPooli 1C
Lohko 1/12. paras 2.2. paras 3.
Lohko 2/13. paras 2.3. paras 3.
Lohko 3/1paras 3.Lohko 1/4
paras 2.




2. tai 3.4.

Pooli 2APooli 2BPooli 2C
Pooli 1A/1Pooli 1A/3Pooli 1B/3
Pooli 1A/2Pooli 1A/4Pooli 1C/2
Pooli 1B/1Pooli 1C/1Pooli 1C/3
Pooli 1B/2




Finaalit 14.5.

Sijat 1-6
Sijat 7-10
Lohko 1Lohko 2Pooli 2B/3
Pooli 2A/1Pooli 2A/2Pooli 2C/1
Pooli 2A/4Pooli 2A/3Pooli 2C/2
Pooli 2B/1Pooli 2B/2Pooli 2C/3
ve1L1/1-L2/2
ve2L2/1-L1/2
sijat 5-6L1/3-L2/3
sijat 3-4ve1 h-ve 2h
sijat 1-2ve1 v-ve2v

Sarjamääräykset syksy 2021

D-tytöt ja -pojat AM-sarja
25. tai 26.9. ja 16. tai 17.10.
Lohko 1Lohko 2Lohko 3
NALEPuMa Dp1PuMa Dp2
PuMa LegetPuMa ProPoNMKY
PuMa Dt AkatemiaKausalaKimmo White
LionsRaju D1RiU Norpat



2xsarjat



6. tai 7.11.

Pooli 1APooli 1BPooli 1C
Lohko 1/12. paras 2.3. paras 3.
Lohko 2/13. paras 2.Lohko 1/4
Lohko 3/1paras 3.Lohko 2/4
paras 2.2. paras 3.Lohko 3/4



18. tai 19.12.
Pooli 2APooli 2BPooli 2C
Pooli 1A/1Pooli 1A/3Pooli 1B/4
Pooli 1A/2Pooli 1A/4Pooli 1C/2
Pooli 1B/1Pooli 1B/3Pooli 1C/3
Pooli 1B/2Pooli 1C/1Pooli 1C/4


D-tytöt ja -pojat Tiikerisarja syksy 2021
25. tai 26.9. ja 16. tai 17.10.


Lohko 1Lohko 2Lohko 3Lohko 4Lohko 5
ArtamiKoveViLePa KeltaisetViLePa mustatKimmo Black
KausalaBVViLePa D-TytötViLePaKimmo Red
RiU KuutitPuMa HurrikaanitEsLe/NasutPuMa TornadotJaguars
Raju D2PuMa Tora VPuMa SalamatEsLe/Tikruttigers
MäVi
PuMa Tora M






2xsarjat





6. tai 7.11.


Pooli 1APooli 1BPooli 1CPooli 1DPooli 1E
Lohko 1/1Lohko 1/21. paras 3.5. paras 3.4. paras 4.
Lohko 2/1Lohko 2/22. paras 3.1. paras 4.5. paras 4.
Lohko 3/1Lohko 3/23. paras 3.2. paras 4.Lohko 1/5
Lohko 4/1Lohko 4/24. paras 3.3. paras 4.Lohko 2/5
Lohko 5/1Lohko 5/2







18. tai 19.12.


Pooli 2APooli 2BPooli 2 CPooli 2 DPooli 2 E
Pooli 1A/1Pooli 1A/4Pooli 1B/5Pooli 1C/4Pooli 1D/3
Pooli 1A/2Pooli 1A/5Pooli 1C/2Pooli 1D/2Pooli 1D/4
Pooli 1A/3Pooli 1B/3Pooli 1C/3Pooli 1E/1Pooli 1E/3
Pooli 1B/1Pooli 1B/4Pooli 1D/1Pooli 1E/2Pooli 1E/4
Pooli 1B/2Pooli 1C/1